Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2024/2025
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Święto Patrona

Święto Patrona

Jubileusz 45-lecia nadania imienia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza Zespołowi Szkół w Olsztynku 3 czerwca 1978 roku Zespół Szkół w Olsztynku przyjął imię Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Nasz patron urodził się w Olsztynku, mieszkał tu przez ponad trzy lata. Był człowiekiem wszechstronnie wykształconym. To duchowny ewangelicki, kaznodzieja, pisarz, językoznawca, tłumacz, nauczyciel, badacz folkloru Kaszubów, ale przede wszystkim wielki obrońca i krzewiciel języka polskiego.

Dziś obchodzimy 45. rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji uczniowie szkoły przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym zaprezentowali okoliczności nadania imienia odtworzone na podstawie Księgi Patrona. Przedstawili życie i działalność Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza, podkreślali jego zasługi dla promowania polskości, języka polskiego w okresie zaborów. Delegacja uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku. Młodzież zobowiązała się do pielęgnowania pamięci o swoim patronie.

Naszym specjalnym gościem była dr Anna Walczak, dyrektor Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej. W niezwykle ciekawym wykładzie opowiedziała życie naszego patrona, szczególną uwagę zwracając na
pobyt w Królewcu i Gdańsku. Przybliżyła stosowane przez niego metody nauczania, Przedstawiła bogate zbiory twórczości Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza znajdujące się w PAN Bibliotece Gdańskiej.

Dziękujemy bardzo przybyłym na naszą uroczystość gościom. Jesteśmy wdzięczni, że zechcieli Państwo świętować razem z nami jubileusz nadania szkole imienia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.

Data dodania: 2023-06-13 13:25:51
Data edycji: 2023-06-13 14:29:50
Ilość wyświetleń: 361

Kalendarz

Dzieje chemii i przemysłu chemicznego biegną dalej naprzód! W tej dziedzinie nie ma ani stacji końcowej, ani stanu nasycenia, ani skrzepnięcia fali wielkiej ewolucji.

Eugeniusz Kwiatkowski

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej