Warsztaty "Czy ananas odchudza, a ziemniaki tuczą?"

Dnia 22 maja 2017 roku uczniowie IaTH (technik technologii żywności) i IIaTH (technik żywienia i usług gastronomicznych) wraz z nauczycielkami: Joanną Łukaszewicz i Ewą Podhajną uczestniczyli w warsztatach "Czy ananas odchudza a ziemniaki tuczą?" przeprowadzonych przez Panią dr hab. Małgorzatę Dmitryjuk z Katedry Biochemii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z procesami trawiennymi zachodzącymi w organizmie człowieka. Uczestnicy badali procesy biochemiczne zachodzące pod wpływem enzymów własnych (swojej własnej śliny i amylazy ślinowej w niej zawartej) oraz pochodzenia roślinnego (bromelainy z ananasa).

Młodzież wykonywała dwa doświadczenia:

1. Trawienie kliszy rentgenowskiej za pomocą bromelainy wyizolowanej ze świeżego ananasa. W trakcie doświadczenia uczniowie samodzielnie sporządzili wyciąg enzymatyczny ze świeżego ananasa zawierający bromelainę i obserwowali stopień wytrawienia żelatyny - białka, którym pokryta jest prześwietlona klisza rentgenowska.
  2. Trawienie skrobi z użyciem amylazy ślinowej z wykorzystaniem płynu Lugola. Podczas doświadczenia uczniowie obserwowali stopniowe trawienie skrobi pod wpływem amylazy z własnej śliny przez produkty pośrednie (amylo-, erytro-, achro- i malto-dekstryny) aż do produktu końcowego (mieszanina dekstryn, maltozy i glukozy).

Profesjonalnie wyposażona pracownia oraz sprzęt, odczynniki i naczynia laboratoryjne (łaźnia wodna, pipety, probówki szklane i typu Eppendorf, falkony, płyn Lugola itd.) pozwoliły naszym uczniom poczuć się jak studenci, mimo iż nie zostali przywitani "wejściówką" https://www.facebook.com/images/emoji.php/v8/f57/1/16/1f609.png;). Zapraszamy do galerii.

Jesteś tutaj: Home Strona główna Warsztaty "Czy ananas odchudza, a ziemniaki tuczą?"