„Jak nie popełniać gaf językowych” ?

20 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynku, miało miejsce spotkanie z dr hab. Panią Mariolą Wołk. Ukończyła Ona I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynku, a obecnie jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego na wydziale: Filologia Polska i Logopedia.

Podczas spotkania z młodzieżą, prowadząca zwracała uwagę na gafy językowe, wskazując konkretne przykłady najbardziej rażących błędów .Odwoływała się do przykładów z prasy, języka mediów, a także języka potocznego. Następnie młodzież wykonywała ćwiczenia, mające na celu wskazanie prawidłowych form spośród podanych. Prowadząca zajęcia przedstawiła również zasady odmiany nazwisk polskich i obcych, rodzaju męskiego i żeńskiego, nadmieniając aby nie bać się odmiany nazwisk. Młodzież zadawała pytania z zakresu poprawności językowej, jak również zasad odmiany swoich nazwisk.

Na uwagę zasługują słowa pani Wołk, dotyczące szkoły, która rozwinęła w niej pasję i zainteresowanie literaturą i językiem. Pochyliła się również nad nauczycielami, którzy uczyli Ją w olsztyneckim liceum i stwierdziła, że byli to ludzie z pasją i potrafili zarażać nią innych.

Dziękujemy za lekcję, dotyczącą poprawności językowej. Zapraszamy do galerii.

Jesteś tutaj: Home Strona główna „Jak nie popełniać gaf językowych” ?