Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

1 marca 2019 r. uczniowie klasy I LO i I THG uczestniczyli w apelu zorganizowanym z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy II LO oraz SP nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku. Szczególnymi gośćmi młodzieży byli członkowie Związku Sybiraków w Olsztynku - pani Regina Adamczyk, pan Tadeusz Cyronek, pani Leokadia Tyszkiewicz oraz nauczyciel historii i autor wielu książek o Olsztynku - pan Bogumił Kuźniewski.

W trakcie apelu uczniowie przedstawili wzruszające wspomnienia Sybiraków, od zsyłki poprzez życie codzienne, aż do powrotu na ojczystą ziemię. Następnie przypomniano dzieje żołnierzy yyklętych - żołnierzy niezłomnych, skazanych po wojnie na hańbę, a potem zapomnienie. Wielu z nich torturowano i zamordowano, spoczęli w bezimiennych mogiłach nie doczekawszy wolnej Polski, o którą walczyli. Uczczono pamięć Sybiraków i Żołnierzy Wyklętych apelem pamięci. Następnie miejsce i rolę Sybiraków i żołnierzy wyklętych w polskiej historii przybliżył młodzieży pan Bogumił Kuźniewski. W kolejnej części spotkania goście opowiadali o swoich przeżyciach związanych z deportacją na Sybir. Były to bardzo ciekawe i smutne historie ludzi, którzy żyją wśród nas. Opowiadane przez nich przeżycia z pobytu na „nieludzkiej ziemi” wywołały w oczach słuchających łzy wzruszenia.

Spotkanie wywarło na młodzieży duże wrażenie, było lekcją historii, której długo się nie zapomni.

Jesteś tutaj: Home Strona główna Żywa lekcja historii - spotkanie z Sybirakami oraz wspomnienie Żołnierzy Wyklętych