Konkurs ”Śladami polskości – Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce”

We wrześniu uczniowie klasy I Liceum Ogólnokształcącego – Piotr Król, Szymon Mierzejewski i Karol Żmijewski wzięli udział w konkursie „Śladami polskości – Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce”, którego organizatorami byli: Wojewoda Warmińsko-Mazurski wspólnie z Ośrodkiem Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz Instytut Pamięci Narodowej - Delegatura w Olsztynie. Głównymi celami konkursu było utrwalanie przejawów życia społeczno-politycznego na podstawie relacji uczestników i świadków wydarzeń historycznych żyjących w naszym regionie oraz zdjęć i dokumentów zachowanych w rodzinnych i publicznych archiwach, rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania historią małej ojczyzny, regionu i Polski oraz kształtowanie patriotycznych postaw.

Nasi uczniowie przygotowali prezentację multimedialną, w której przedstawili trudne losy Warmii i Mazur, sylwetki postaci walczących o polskość naszego regionu w okresie germanizacji w XIX wieku, trudny okres I wojny światowej i czasy powojenne – okoliczności przeprowadzenia plebiscytu.
Do konkursu przystąpiło ponad 50 drużyn z województwa warmińsko-mazurskiego.
19 października 2018 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się gala finałowa konkursu, podczas której nasi uczniowie z rąk wojewody Artura Chojeckiego otrzymali wyróżnienie (znaleźli się w finałowej 8).

Konkurs organizowany jest z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 przyjętego uchwałą nr 81/2017 Rady Ministrów z dnia 24 maja 2017 roku. Zapraszamy do galerii.

Jesteś tutaj: Home Strona główna Konkurs ”Śladami polskości – Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce”