Tydzień Wolontariatu w Zamku

Idea wolontariatu jest bliska młodzieży Zespołu Szkół w Olsztynku. Nasi uczniowie nie ograniczają się tylko do udziału w doraźnych jednostkowych imprezach – zbiórki żywności czy konferencji na temat pomocy potrzebującym. Sami inicjują przedsięwzięcia – realizują wielomiesięczne projekty (np. Jestem. Zobacz mnie! czy obecnie Ty też możesz!), włączając do ich realizacji młodzież z różnych szkół i podopiecznych Domu Dziecka. Pomagają dzieciom w lekcjach. Prowadzą zajęcia w świetlicach środowiskowych czy letnie półkolonie. W ostatnich latach uczestniczyli w projektach Dyskryminacji – Nie! czy Bezpieczne marzenia (wykonali etiudy filmowe). Brali udział w warsztatach organizowanych dla wolontariuszy przez organizacje pozarządowe. Dzielą się swoimi doświadczenia podczas corocznych konferencji.

fotorel

Fotorelacja

Młodzież przez cały rok angażuje się w rożnego rodzaju akcje i inicjatywy wolontaryjne, jednak organizowany przez Szkołę bez Przemocy Tydzień Wolontariatu pozwolił im na zaprezentowanie tych działań innym szkołom i lokalnej społeczności. W drugim tygodniu grudnia – 6.12, podczas spotkania z rodzicami zaprezentowano przegląd filmików i etiud filmowych zrealizowanych przez naszych wolontariuszy, propagujących ideę wolontariatu. Rodzice mile zaskoczeni aktywnością i kreatywnością własnych dzieci, postanowili wspierać ich pomysły, pomoc na pewno się przyda. Grupa wolontariuszy wzięła udział w zbiórce żywności dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej (2 – 4.12). Młodzi ludzie (14 osób) – pasjonaci teatru i tańca – przygotowali widowisko mikołajkowe dla podopiecznych z Domu Dziecka. Z kolei oni zorganizowali Dzień Wolontariusza, dziękując za pomoc w lekcjach i organizacji imprez. Wykonano fotorelację z tych wydarzeń i zamieszczono na stronie programu Szkoła bez przemocy i stronie ZS. Najważniejszym efektem tych działań jest rosnąca liczba wolontariuszy oraz nowe przedsięwzięcia. Już w styczniu rusza nowy projekt Ty też możesz! Grupa wolontariuszy Razem zaplanowała cykl spotkań kulinarnych, imprezę sportową, pokaz fryzjerski dla dzieci i młodzieży z Domu Dziecka. Działania te podsumuje film dokumentalny realizowany przez wolontariuszy.

Ciekawą inicjatywą jest profilaktyczny projekt filmowy Szukam pomocy – sonda, gdzie można szukać wsparcia i wywiady z osobami, które mogą go udzielić.

Wolontariusze, pytani o motywy swoich działań, podkreślają, że dają one możliwość dzielenia się swoimi pasjami, wskazują alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu. W ten sposób poznają nowych ludzi i lepiej rozumieją rzeczywiste problemy swojego otoczenia.

Tydzień Wolontariatu w naszej szkole trwa cały rok. Zapraszamy do galerii zdjęć. Udostępniamy również filmiki zrealizowane przez naszych wolontariuszy.

Wolontariusze Razem z Zespołu Szkół

Jesteś tutaj: Home Dla uczniów Wolontariat Tydzień Wolontariatu w Zamku