„Twoje życie może zmienić się w ułamku sekundy”. Wymyk w reż. R. Zglińskiego

To już trzeci raz w tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji w kinie Awangarda 2. I tak w październiku – temat tolerancja i film Fanatyk, w listopadzie – temat inność i film C.R.A.Z.Y.

Tym razem 4.12 obejrzeliśmy film, który po raz pierwszy znalazł się w programie edukacji filmowej – polska produkcja, film Wymyk w reż. R. Zglińskiego (Cześć Tereska), film trudny, bo zadaje pytania.

Poznajemy braci, którzy zajmują się rodzinnym interesem i jak to w rodzinie bywa, jedni lubią się bardziej inni mniej. Ojciec ciężkiej chorobie (tak się można domyślić) częściowo sparaliżowany trafia na wózek, więc śledzi każdy krok synów, którzy objęli sprawowanie nad jego wieloletnią działalnością. A synowie, Jerzy Firlej to mężczyzna ułożony z dziećmi, którymi zajmuje się po śmierci żony. Oraz Alfred Firlej, trochę szalony, wciąż chcący być młodym i wiecznym dzieciakiem, do tego rozrzutny i zawsze chcący postawić na swoim. W ich życiu dochodzi do pewnego wypadku, który odmienia wszystko. Chyba nikt, nie chciałby być na miejscu żadnego z nich, choć jeden został bohaterem, ale za jaką cenę. Jednak jak to zwykle takie osoby mówią z danym momencie, że kieruje nimi impuls i nie myślą o tym co może się zdarzyć. Zaś Ci co tylko stoją z boku, czekają kiedy to wszystko się skończy. Tu sprawa nie jest prosta, gdyż dotyczy dwóch braci, którzy na co dzień wciąż się nie dogadywali, więc może i nie życzyli sobie najlepiej. Ale dopiero po wszystkim, po całym wydarzeniu dochodzi do człowieka to, że dlaczego nic nie zrobił, przecież mógł to czy tamto. W każdej banalnej sytuacji na co dzień spotykamy zagrożenie ze strony obcych, napotykamy się na agresje względem innych. Jednak na świecie panuje wszechobecna znieczulica, przecież to nie dzieje się mi, po co mam się mieszać. Nie ma zbyt wielu bohaterów wśród nas, a nawet jak są to Ci najbardziej niepozorni, spokojni, skromni ludzie, nie Ci których na co dzień wszędzie pełno. Bo gdy coś się dzieje potrafimy tylko spuścić głowę i schować w piasek. Ten film próbuje nas czegoś nauczyć, że niezależnie od tego, czy ktoś nam jest bliski, czy nie to powinniśmy mu pomóc, ale gdy potrzebuje pomocy ktoś kolejny to znowu potrzebna jest kolejna osoba, żeby zapobiec nieszczęściu. Bo gdy w przyszłości to my będziemy potrzebować pomoc, nikt może nam nie pomóc. No i oczywiście nie powinno się robić z siebie bohatera jeśli się na to nie zasługuje, bo bohaterska jest pomoc, a nie spuszczona głowa, żeby samemu nie dostać łomotu.

Doskonała obsada i świetna gra aktorów dodaje wiarygodności całej historii. Polecamy ten film.

Jesteś tutaj: Home Edukacja filmowa Lekcje w kinie Awangarda II „Twoje życie może zmienić się w ułamku sekundy”. Wymyk w reż. R. Zglińskiego