Skazany na Bluesa

Był jednym z niewielu….

W ramach projektu Era Nowe Horyzonty Edukacja Filmowa  klasa IV THB wybrała się do kina Awangarda II na film „Skazany na Bluesa”. Film poprzedziła niezmiernie ciekawa rozmowa na temat uzależnień i narkotyków. Przysłuchując się dyskusji miało się wrażenie, że młodzi ludzie posiadają dosyć obszerną wiedzą na temat różnego rodzaju używek i innych psychotropowych dziwactw. Więc nasuwa się pytanie dlaczego tak często młodzi ludzie sięgają po narkotyki itp.?

„Skazany na bluesa” to film który opowiada o losach, jednego z najwybitniejszych wokalistów polskiej sceny muzycznej, Ryszarda Riedela. Legenda zespołu Dżem, zniewolony przez narkotyki. Film pokazuje sceny drastyczne, niekiedy nawet pełne niesłychanego wręcz bólu jakim jest walka z uzależnieniem. Rysiek chociaż był uwielbiany przez wszystkich swoich fanów to i tak nie potrafił się odnaleźć w otaczającym go świecie. Narkotyki „pomagały” odseparować mu się od otaczającego go świata. Film porusza w człowieku pewna strunę przemyśleń na temat życia i śmierci, potrzeba przecież tak niewiele żeby stoczyć się na samo dno ale za to jak trudno się od tego dna odbić. Legendzie Dżemu się to nie udało, choć próbował, niestety jego organizm nie potrafił poprawnie funkcjonować jeżeli nie był pod wpływem środków. Zadajemy sobie również pytanie jak człowiek który miał rodzinę, żonę, dzieci mógł stoczyć się na samo dno? Na to pytanie każdy sam musi sobie odpowiedzieć. Czynników wpływających na to czy ktoś zacznie „brać” jest bardzo wiele, to może być społeczeństwo, namowa kolegi czy nawet szpan przed innymi, czy problemy rodzinne, stres itd.

Niestety Rysiek nie jest jedyną sławną osobą, która umarła w tak tragiczny sposób. Na przełomie kilku lat zgonów z powodu przedawkowanie wśród osób sławnych jest coraz więcej , jednak ten problem dociera także i do zwykłych przeciętnych zwłaszcza młodych ludzi, którzy szukają swojej drogi w życiu.

W opiniach wysłuchanych po projekcji można wywnioskować, że film pobudza naszą wyobraźnię, ale niestety film nie uchroni młodych ludzi przed zażywaniem używek itp. I choć każdy ma swój rozum to jednak mam dla was taką małą radę uczmy się na błędach innych, bo na analizowanie własnych błędów może być już niekiedy za późno.

Jesteś tutaj: Home Edukacja filmowa Lekcje w kinie Awangarda II Skazany na Bluesa