Po festiwalu "Moja Przestrzeń"

Tegoroczną III edycję Młodzieżowego Festiwalu Filmowego Moja przestrzeń otworzyliśmy hasłem Cięcie, a kończymy Stop klatka.

Dwudniową imprezę zaczęliśmy specjalnym pokazem filmu Rycerze Niepodległej, zrealizowanego przez laureata I edycji Festiwalu – Kubę Makowskiego. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach filmowych, które poprowadził niezależny filmowiec Andrzej Szypulski zaproponował on młodym filmowcom z liceów, technikum i gimnazjów naszego regionu (35 osób) przewrotnie sformułowany temat Jak zepsuć film.

Podczas Gali zaproszeni goście – Pan Ryszard Górecki Senator RP, Rektor Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie, Pan Arturowi Wrochna Burmistrz Olsztynka, Pani Barbara Guga Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Olsztynie, Pani Irena Jędruszewska Dyrektor Gimnazjum im. Noblistów Polskich, Pani Ewa Orłowska Dyrektor Zespołu Szkół, uczestnicy i widzowie mieli okazję obejrzeć 12 nagrodzonych filmów i 8 spotów (dodatkowy konkurs Jeszcze nie jest za późno), wyłonionych z 52 projektów filmowych, ocenionych przez jury: Andrzej Szypulski, Andrzej Waluk - filmowcy; Robert Waraksa – Młodzieżowa Rada Miejska, Marek Piątosa – DKF Zamek. Zdaniem jury, poziom tegorocznych filmów był zróżnicowany, ale wyższy niż w poprzednich edycjach (nagrodzone). Uczestnicy zapewnili nam szeroki przekrój tematyczny: historia, przyjaźń, samotność, odrzucenie, zagubienie, poszukiwania, eksperymenty, różne konwencje, różne gatunki. Po raz pierwszy przyznano GRAND PRIX za film Z duchem czasu (fabularny) Mikołajowi Wróblowi i jego ekipie, zawędruje ono do Stąporkowa. Przyznano sześć głównych nagród za filmy: Kariera Otto Naujacka ekipy Bartosza Markowskiego z Olsztyna (w konwencji filmu niemego), The One Day Club Zuzanny Drzymulskiej i jej ekipy z Turki k.Lublina, dla filmów z Liceum Plastycznego im. Erica Mendelsohna w Olsztynie: Las Marty Buszmak, Tłum Alicji Łyszkowicz, Ptasie gangi Jana Piskorskiego i jego ekipy (animacje). Mieszkańcy naszego regionu mieli okazję obejrzeć filmy – wartościowe, ciekawe narracyjnie i artystycznie – z całego kraju. Niech staną się one inspiracją dla tych, którzy zastanawiają się nad realizacją własnego projektu. Film daje ogromne możliwości ekspresji i jest wspaniałym polem dla wyobraźni.

Highslide JSFestiwal umacnia swoja pozycję w regionie, już kilku uczestników zapewniło udział w następnej edycji.

Dziękujemy Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za ufundowanie nagród naszym laureatom oraz Starostwu Powiatowemu za wsparcie finansowe. Dziękujemy Panu Marcinowi Gosikowi, właścicielowi Restauracji Ratuszowa w Olsztynku, za ufundowanie uczestnikom warsztatów filmowych wyśmienitej pizzy.

WYRÓŻNIONE filmy:
Ja i moja transformacja Kacpra Kleszczyńskiego z Dywit k. Olsztyna
Niezauważone Joanny Trejter i jej ekipy ze Skórzewa k. Poznania
Białe cudo Szymona Pieczywka i jego ekipy z Olsztynka
Jumping human ekipy z Olsztynka
Zaginiona Filipa Tomczaka i jego ekipy z Poznania
Błogostan Hanny Manteufel i jej ekipy z Gdyni

NAGRODZONE SPOTY:
A mogło być tak dobrze Mateusza Bartkiewicza z Łodzi
Palisz? Znikasz? Warsztaty Terapii Zajęciowej w Olsztynku
Wspomnienie Martyny Murzy z Olsztynka
Narkotyki - anty - trzeźwy umysł z Grybowa
Wypalacze Daniela Zielińskiego z Grybowa
Banan Zuzanny Słodownik
Nie pozwól...Sylwia Fiszer i ekipa z Olsztynka
Daj szansę młodym Szymona Pieczywka.

WSZYSTKIM GRATULUJEMY!!!

Jesteś tutaj: Home Edukacja filmowa Konkursy i festiwale Po festiwalu "Moja Przestrzeń"