Finał II Młodzieżowego Festiwalu Filmowego "Moja Przestrzeń"

Highslide JSGalą zakończyła się druga edycja Młodzieżowego Festiwalu Filmowego Moja przestrzeń, zorganizowana 24 października 2014 r. w olsztyneckim Kinie Grunwald. W tym roku nadesłano 43 filmy z różnych regionów Polski.

Festiwal zorganizowali: Dyskusyjny Klub Filmowy w Zespole Szkół, Miejski Dom Kultury i Młodzieżowa Rada Miejska w Olsztynku. Uczestniczyli w nim oprócz młodzieży zaproszeni goście, min. dyrektorzy szkół.

Dwanaście filmów zakwalifikowało się do finału, oceniało je jury w składzie: Andrzej Cichocki – operator, reżyser, scenarzysta, Paweł Soja – młody reżyser kina niezależnego, Andrzej Waluk – stereografer 3D, Martyna Masiak – studentka produkcji filmowej w Krakowie. Młodzież w wieku od 13 do 19 lat, m.in. z Kielc, Nowego Miasta Lubawskiego, Łodzi, Oświęcimia, Białegostoku, Olsztyna, Lubawy, Olsztynka i okolic, Ostródy, Giżycka, Małopolski zaprezentowała w etiudach swoją przestrzeń na różnych poziomach – świat wewnętrzny - nadzieje, zagrożenia, lęki, relacje z innymi ludźmi, swoje hobby.

Andrzej Cichocki poprowadził mastercclass - warsztaty filmowe, odniósł się do materiału, jaki nadesłali uczestnicy oraz zaprezentował swój film Las cieni, który poddano analizie formalnej. Andrzej Waluk zaprezentował shortfilm Kolekcjoner, zrealizowany z Pawłem Soją w technologii 3D, a następnie omówił projekt prezentując sprzęt operatora stereografera 3D. Paweł Soja przedstawił kilka swoich nagrodzonych etiud, a Magdalena Rudnicka omówiła program Filmoteki Szkolnej. Uczestnicy obejrzeli film - felieton z inauguracji Pracowni Filmoteki Szkolnej, zrealizowany przez młodzież olsztyneckiego Zespołu Szkół.

Jury nie przyznało Grand Prix, ale trzy główne nagrody dla: filmu Architekci naszej przestrzeni, zrealizowanego przez młodych ludzi z Zespołu Placówek Specjalnych w Olsztynie (pacjenci onkologiczni) - połączenie dokumentu z animacją, filmu fabularnego Batman Kamila Brandenburga z Kielc oraz filmu ...Film, zrealizowanego z humorem przez licealistów z Łodzi Michała Ciężkiego i Piotra Piaska. Przyznano sześć wyróżnień.

Fundatorami nagród byli: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Starostwo Powiatowe w Olsztynie (dofinansowanie projektu Moja przestrzeń), Państwo Słodownik ze sklepu Top Market, Nadleśnictwo Olsztynek. Patronami Festiwalu byli: Filmoteka Szkolna, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Burmistrz Miasta Olsztynek.

Andrzej Cichocki zadeklarował bliższą współpracę z DKF w Zamku; poprowadzi warsztaty filmowe dla młodych pacjentów z ZPS w Olsztynie jako wolontariusz. Organizatorzy już zapowiadają następną edycję w przyszłym roku.Highslide JS

Zakończyła się druga edycja Młodzieżowego Festiwalu Filmowego Moja przestrzeń. W tym roku można mówić o sukcesie z kilku ważnych powodów - ilość nadesłanych filmów zaskoczyła nie tylko organizatorów (43 krótkie formy filmowe), ale i jury, po drugie uczestnicy reprezentowali różne regiony Polski, nawet odległą Małopolskę (okolice Krakowa, rekord 20! etiud, impresji z Gimnazjum w Grybowie) i w końcu warsztaty filmowe przeprowadzone przez uznanych profesjonalistów. Tegoroczny konkurs okazał się co najmniej interesujący, a przede wszystkim różnorodny. Grono jury miało trudniejsze zadanie niż w poprzednim roku, bo w czołówce konkursu znalazło się nie pięć, a dziewięć filmów.

Festiwal organizowali: Dyskusyjny Klub Filmowy w Zespole Szkół, Miejski Dom Kultury i Młodzieżowa Rada Miejska w Olsztynku. Uczestniczyli w nim oprócz młodzieży zaproszeni goście: pani Izabela Nawacka dyrektor Gimnazjum SPSK w Olsztynku, pani Ewa Orłowska dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku, pani Ewa Szerszeniewska dyrektor MOPS w Olsztynku, pan Mirosław Obrębski kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miasta w Olsztynku.

WYRÓŻNIENIA:

• Film Zwyczajni ludzie, Monika Łapińska, Monika Jankowska, Marta Sobecka, Olsztynek
  • Film Dzień w szkole, Kajetan Kruczek, Owczary k. Krakowa
  • Film Codzienność, Aleksander Skórzewski, Paweł Wiśniewski, Marta Aukiewicz, Lubawa
  • Film Ludzka słabość, Przemysław Jankowski, Klaudia Szmigiel, Daniel Warmiński, Olsztynek
  • Film Long life, Agata Masiak z kolegami, Olsztynek, Olsztyn

Magdalena Rudnicka

Jesteś tutaj: Home Edukacja filmowa Konkursy i festiwale Finał II Młodzieżowego Festiwalu Filmowego "Moja Przestrzeń"