Młodzieżowy Festiwal Filmowy Moja Przestrzeń - Relacja

I Młodzieżowy Festiwal Filmowy w Olsztynku zakończył się Galą 25.10.2013 r. To pierwsza taka impreza organizowana w naszym regionie. Ekipy młodych filmowców zgłosiły filmy zrealizowane w różnej konwencji i różnej jakości, jednak najważniejsza okazała się pasja, a tej nie brakowało uczestnikom konkursu. Festiwal organizowali: Dyskusyjny Klub Filmowy, Miejski Dom Kultury i Młodzieżowa Rada Miejska.

Wpłynęło 14 etiud filmowych z Warmii i Mazur. Oceniało je jury w składzie: Paweł Soja – młody reżyser, twórca krótkiego metrażu, zdobywca nagród na Międzynarodowym Festiwalu Off Plus Camera, Andrzej Waluk – stereografer 3D, Michał Biedziuk – Warmińska Inicjatywa Filmowa w Olsztynie, Martyna Masiak – studentka produkcji filmowej w Krakowie, Jakub Wierzejski – aktor. Młodzież w wieku od 13 do 19 lat, m.in. z Olsztyna, Lubawy, Gryzlin, Szczytna, Olsztynka zaprezentowała w etiudach swoją przestrzeń na różnych poziomach – świat wewnętrzny, zewnętrzną rzeczywistość, relacje z innymi ludźmi, swoje hobby. Trzeba przyznać, że projekty stanowią ciekawą materię do dyskusji na temat współczesnej młodzieży.

Panelowe spotkanie z zaproszonymi gośćmi przybliżyło uczestnikom (60 osób) świat filmu – Paweł Soja mówił na temat pracy reżysera i operatora, szukania inspiracji do scenariusza, zaprezentował kilka swoich nagrodzonych etiud. Andrzej Waluk opowiedział o swoim doświadczeniu w pracy w technologii 3D. Młodzież usłyszała wiele praktycznych rad związanych z warsztatem filmowym oraz to, że studia filmowa są w zasięgu ich możliwości, a pasję filmową warto zacząć rozwijać już w ruchu amatorskim. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć wszystkie zakwalifikowane filmy. Ich projekcja wzbudziła ciekawą dyskusję w kuluarach Festiwalu.

Jury przyznało dwa pierwsze miejsca ex aequo Paulinie Leszczyńskiej i Alicji Wierzbickiej za film „Bolesna rzeczywistość" oraz Emilii Pikora i Kindze Krogul za film „Poranek świra".

Paulina Leszczyńska przyznaje, że kręcenie filmów to ciekawa przygoda. Zapisałam się do klubu dyskusyjnego o filmach w szkole i to był początek mojej przygody z filmem. Zrobiłam film, udało się wygrać, i to jest bardzo budujące, wiem, że warto było to robić.

Zwycięzcy festiwalu otrzymali po 500 złotych oraz gadżety. Gala finałowa odbyła się w olsztyneckim „Kinie Grunwald".
Zaproszeni goście, w tym Burmistrz Artur Wrochna, dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku wręczyli uczestnikom nagrody i wyróżnienia; ich fundatorami byli: Państwo Słodownik ze sklepu Top Market (nagrody finansowe – 3 pierwsze miejsca), Polski Instytut Sztuki Filmowe oraz Starostwo Powiatowe w Olsztynie (dofinansowanie projektu Moja przestrzeń) – nagrody rzeczowe. Patronami Festiwalu byli: Filmoteka Szkolna, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Kino Studyjne Awangarda 2 w Olsztynie, Burmistrz Miasta Olsztynek.

Organizatorzy już zapowiadają następna edycję w przyszłym roku. Zapraszamy do galerii.

Jesteś tutaj: Home Edukacja filmowa Konkursy i festiwale Młodzieżowy Festiwal Filmowy Moja Przestrzeń - Relacja