Raz, Dwa, Trzy... Akcja!

W tym roku zgłosiliśmy się do projektu Filmoteki Szkolnej, która współpracuje z Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Będziemy realizować film dokumentalny i fotofaks. Ale zanim zaczniemy, chcemy zgłębić wiedzę o filmie, to znaczy wziąć udział w kursie. Składa się on z części teoretycznej - dotyczącej historii kinematografii, ze szczególnym uwzględnieniem kina polskiego, oraz z części praktycznej, w której to uczestnicy sami chwytają za kamery (bądź aparaty fotograficzne) i z pomocą doświadczonych animatorów pracują nad swoimi produkcjami.

Kurs jest wygodną formą zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Na platformie internetowej uczestnicy mają szansę wymieniać się doświadczeniami, opiniami oraz ciekawostkami z zakresu wiedzy o filmie. Wezmą w nim udział uczniowie klas I LO, II LO i TH oraz IV TH b. Jest to przede wszystkim doskonała forma przygotowania własnego projektu przedmiotowego (hotelarstwo i turystyka) i prezentacji do matury ustnej.

Opis kursu:

• Kurs składa się z sześciu modułów (każdy z nich trwa od 2 do 3 tygodni)
  • Trzy moduły są poświęcone wiedzy teoretycznej, trzy następne wiedzy praktycznej o filmie
  • W każdym z modułów uczestnicy otrzymują materiały dydaktyczne i wskazówki
  • Wnioski wynikające z realizacji kolejnych etapów umieszczają w sprawozdaniu, które publikują na platformie kursu pod koniec trwania modułu
  • Każdy uczestnik ma ścisły kontakt ze swoim moderatorem, który komentuje jego sprawozdania
  • Uczestnicy mogą brać udział w kursie indywidualnie lub w grupie (max. 5 osobowej)

Celem kursu jest:

• Przybliżenie uczniom podstawowych pojęć związanych z filmem
  • Krótki przegląd historii polskiego filmu ze szczególnym uwzględnieniem twórców i filmów z pakietu Filmoteki Szkolnej
  • Nauka krytycznego odbioru dzieła filmowego. Przybliżenie uczestnikom różnych sposobów analizy dzieła filmowego. Próba przeprowadzenia własnej analizy obrazu filmowego
  • Zapoznanie się z zasadami pisania recenzji filmowych. Ćwiczenie pisania własnych recenzji
  • Wsparcie uczestników w przygotowaniu własnej etiudy filmowej (bądź fotokastu)
    • Praca nad filmem – krok po kroku;
    • Wybór tematu;
    • Jak opracować dobry scenariusz;
    • Postawy obrazu filmowego (plan, kadr, światło, montaż);

Struktura modułu:

• Wprowadzenie
  • Lektura wykładu
  • Quiz sprawdzający
  • Wykonanie zadania (domowego) w grupie
  • Udział w czacie/forum z udziałem eksperta
  • Przesłanie efektów działania i recenzja moderatora

Czas trwania kursu

Kurs trwa od 10 października 2011 do 8 stycznia 2012. Planujemy kontynuację współpracę ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty i realizację projektów związanych z wykorzystaniem filmu dokumentalnego.

Jesteś tutaj: Home Edukacja filmowa Raz, Dwa, Trzy... Akcja!