Filmoteka Szkolna. Akcja!

Wiedza o polskiej (i nie tylko) kinematografii leży i kwiczy. Postanowiliśmy zmienić ten stan i wziąć udział w kursie internetowym Filmoteki Szkolnej, po którym zostaniemy pełnoprawnymi filmożercami  i filmowcami. Poznamy historię kina oraz podstawy operowania kamerą i montażu.

Grupa rozkręca się – Paulina Milewska i Paulina Leszczyńska zawojowały forum projektu. Spopularyzowały nasz poprzedni film – „Wspomnienie”, który został doceniony przez znanego aktora filmowego uczestniczącego w Forum Filmoteki. Na razie wykonujemy zadania powierzone przez organizatorów. Kurs będzie trwał do stycznia. Większa część grupy to starsi uczniowie Zamku: Magdalena Nyga, Mateusz Słodownik, Dominika Kluf, Paulina Milewska, Paulina Leszczyńska, Justyna Ogrodowczyk – zatroszczyliśmy się również o to aby do naszej grupy trafił nowy nabytek naszej szkoły – pierwszaki: Mateusz Remiszewski, Kacper Wierszewski.

Skupimy się głównie na kręceniu filmów, choć mamy też kilku recenzentów – końcowy efekt naszej edukacji przedstawimy pod koniec roku uczniom Zespołu Szkół.

Tymczasem nasza koordynatorka Pani Magdalena Rudnicka, również bierze udział w kursie, tylko że dla nauczycieli – ciekawe co u niej? Zapytajmy czy mogłaby Pani opowiedzieć coś o swoim kursie?

Wywołana do tablicy przez ekipę spróbuję przedstawić mój kurs. Wykonuje podobne zadania, chociaż mają one nieco inny cel – propagowanie pakietu filmów z Filmoteki Szkolnej. Piszę recenzuje, ankiety, robię plakat, ale to początek. Poznaję tak jak ekipa ciekawych ludzi – pasjonatów filmu – nie tylko ich oglądanie, ale i tworzenie, filmowców, reżyserów. Przyznaję, że ubiegłoroczne doświadczenia procentują – dzielę się nimi na forum dla nauczycieli i podczas konferencji. A rzeczywiście! Konferencja Filmoteki w Warszawie. Tu kontakty bezpośrednie, inspiracje i pomysły na ciekawe lekcje, spotkania z krytykami filmowymi (Andrzejem Kołodyńskim red. Naczelnym „Kina”), twórcami animacji i filmu dokumentalnego (Marcelem Łozińskim). Zazdrość budzą inicjatywy i projekty realizowane w Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku czy na Śląsku. No tak, ale oni działają od lat i muszą utrzymać odpowiednio wysoki poziom. My jesteśmy w punkcie wyjścia – możemy zacząć od każdego pomysłu np. konkursu wiedzy o filmie, projekcji filmów z Filmoteki Szkolnej na zajęciach DKF, zorganizować Noc Filmowców (to już raz było), zorganizować warsztaty filmowe lub animacji – prowadzone przez profesjonalistów (we współpracy z MGOK). Możliwości wykorzystania tych umiejętności jest wiele – matura ustna, dokumentowanie życia, przywracanie życia starym nagraniom. Namawianie do zabawy filmem, poznania jego środków wyrazu. Można oglądać do woli, ale czy nie zabawniej byłoby wziąć do ręki kamerę i rejestrować życie?

Prowadzimy sondę na temat edukacji filmowej w naszej szkole. Czekamy na sugestie:

- jakie zajęcia z filmem chcielibyście zorganizować w naszej szkole

- w jaki sposób chcielibyście poznawać dzieła Filmoteki Polskiej.

Magdalena Nyga
Uczennica klasy IV THb

Jesteś tutaj: Home Edukacja filmowa Filmoteka Szkolna. Akcja!

Ta strona korzysta z plików cookies. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk