Film w Zamku

W Zespole Szkół w Olsztynku od kilku lat można realizować pasje filmowe w ramach Klubu Filmowego Zamek. Proponuje on wiele ciekawych działań – od DKF, poprzez zajęcia ze sztuki filmowej, przeglądy filmowe, konkursy, maratony filmowe.  Młodzi filmowcy realizują własne pomysły. Wykonali już kilka projektów -  krótkie filmy na konkursy organizacji pozarządowych, etiudy, film dokumentalny i animowany. Kolejnym etapem działań K. F. Zamek był udział w projekcie Film na Horyzoncie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Warszawie (w sezonie 2010/2011). Scenariusz związany z naszym lokalnym kinem został wyróżniony przez profesjonalistów. Szkolni operatorzy zostali zaproszeni na warsztaty operatorskie do studiu Heliograf w Warszawie.  Prowadzili je specjaliści skupieni wokół magazynu branży audiowizualnej FilmPRO: Irena Gruca – Rozbicka, Filip Kovcin i Maciej Kozłowski. W trakcie zajęć młodzież poznała podstawowe pojęcia z języka filmu, zagadnienia dotyczące pracy z kamerą, realizacji filmowej, montażu. Wykorzystali te informacje w trakcie ćwiczeń. Spotkali się z Hanną Polak, reżyserką, autorką zdjęć, dokumentalistką. W kwietniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach montażowych w WFDiF. Rozpoczęły one ostatni etap realizacji filmu. Ćwiczenia na profesjonalnym sprzęcie, kontakt z zawodowcami, „dotknięcie” pracy filmowca to niezapomniane doświadczenie. Spotkali pełnych pasji ludzi z różnych szkół z całej Polski. Nasi filmowcy nie mieli kompleksów. Wiele ich łączy, przede wszystkim fascynacja filmem, zainteresowanie kulisami jego realizacji. Film Wspomnienie filmowcy z Zamku ukończyli latem i zamieścili na youtube (ekipa 24 Olsztynek). Podczas realizacji filmu uczniowie poznali podstawy prawa autorskiego. Nawiązali korespondencję z Allanem Starskim i A. Szpilmanem, spadkobiercami piosenki Małe kino, wykorzystanej w filmie.

ekipa_filmowa

Ekipa Filmowa Zespołu Szkół w Olsztynku

CO DALEJ ?

We wrześniu powstała w Warszawie Koalicja dla Edukacji Filmowej. Ważnym jej ogniwem jest Filmoteka Szkolna, która proponuje szkołom ciekawy program edukacji filmowej wykorzystujący opracowany przez nią pakiet polskich filmów. Zaczęliśmy następny etap poznawania sztuki filmowej. Tym razem realizujemy od października projekt Filmoteka Szkolna. Akcja ! Nowa ekipa filmowa poznaje język filmu, wykonując kolejne zadania z 6 modułów (scenariusz, scenopis, storyboard). Projekt zakończy krotki film dokumentalny..
Młodzież z trzech klas Zespołu Szkół uczestniczy w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Raz w miesiącu w kinie studyjnym Awangarda 2 uczniowie poznają filmowe realizacje trudnych tematów (w trakcie spotkań prelekcje, prezentacje i dyskusje). Nie jesteśmy jedynie biernymi odbiorcami filmu. Sami organizujemy przeglądy i konkursy filmowe (3.12 – przegląd polskich filmów dokumentalnych „Szukam, znajduję” czy filmów propagujących ideę wolontariatu). Współpracujemy z olsztyneckim MGOK, współorganizując imprezy filmowe w naszym lokalnym kinie.  Uświadomiliśmy sobie, że nie trzeba profesjonalnego sprzętu, bogatego zaplecza, wystarczy mieć pomysł i zapał do jego realizacji. Marzenia można spełniać bez względu na miejsce zamieszkania, w końcu od czego jest Internet ? W Olsztynku również znaleźliśmy wsparcie. Nikt nie odmówił nam pomocy. Nie zgadzamy się z opinią, że wielkie pomysły powstają w wielkich miastach. Wielu wybitnych artystów pochodzi z małych środowisk, nadal się z nimi utożsamiają, mimo że odnoszą światowe sukcesy. Naszym pomysłem zaraziliśmy innych młodych ludzi, niektórzy z nich przyjęli rolę statystów w naszym filmie, „podrzucają” pomysły. Małe miasteczka też mają swój potencjał, tylko trzeba go umiejętnie wykorzystać. Taką szansę daje aktywna grupa młodzieży, niezrażonej trudnościami w realizacji swoich pasji. Nie możemy pozwolić na zniknięcie kina z naszej małej przestrzeni kulturalnej. Stanowi ono przeciwwagę dla multipleksów. Jest to przestrzeń nie tylko dla filmu, ale dla innych artystycznych działań. Chcemy rozwijać swoje zainteresowania tu, w Olsztynku. Odnosimy sukcesy, które promują nasze miasto, więc warto to docenić.

Jesteś tutaj: Home Edukacja filmowa Film w Zamku