Warsztaty z ekspertem w Pracowni Filmoteki Szkolnej w Zespole Szkół w Olsztynku

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej dr Karol Jachymek przeprowadził warsztaty dla 32 nauczycieli z różnych typów szkół w regionie (m. in. Olsztyna, Ostródy, Szczytna, Elbląga, Morąga, Rynu, Gietrzwałdu, Jonkowa, Godkowa, Olsztynka). Temat: Film wobec literatury, malarstwa i innych sztuk. Filmoznawca, na wybranych przykładach, omówił zagadnienia:

1. Film wobec innych sztuk
  2. Problematykę adaptacji filmowej
  3. Podstawy analizy obrazu i ścieżki dźwiękowej: narzędzia i metody
  4. Motywy malarskie w filmie: nawiązania, inspiracje, wpływy

W perspektywie zbliżających się egzaminów: gimnazjalnego i maturalnego, materiał filmowy i sposób jego oglądu zainspirował nauczycieli do dyskusji, wskazywali oni możliwości wykorzystania go jako tekstu kultury, określali konteksty i nawiązania do innych dziedzin sztuki.

Zajęcia zorganizowała Magdalena Rudnicka lokalna liderka Filmoteki Szkolnej, nauczycielka z Zespołu Szkół w Olsztynku, we współpracy z Warmińsko - Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie (p. Elżbietą Jermacz). Podczas spotkania zaprezentowała działania szkolnego DKF Zamek (konkursy, przeglądy filmowe, wydarzenia, projekty) oraz oprowadziła po programach Filmoteki Szkolnej, przedstawiła jej ofertę edukacyjną, konkursy, kursy filmowe dla nauczycieli i uczniów.

Nauczyciele uczestniczący w warsztatach, zgłosili chęć współpracy z liderką, w ramach prowadzonej przez nią sieci nauczycieli Filmoteki Szkolnej, zaproponowali inicjatywy, które chcieliby realizować w Pracowni Filmoteki Szkolnej w Olsztynku (np. lekcje w kinie, uczestnictwo w konkursach czy Festiwalu Filmowych.

Warsztaty odbyły się1.04.2017, w ramach warsztatów z Wędrującym Filmoznawcą w projekcie Filmoteka Szkolna, koordynowanym przez Filmotekę Narodową, a finansowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Jesteś tutaj: Home Warsztaty z ekspertem w Pracowni Filmoteki Szkolnej w Zespole Szkół w Olsztynku