Klasa I THb w kinie Awangarda

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Film Canteta to stylizowana na dokument opowieść o tytułowej klasie w szkole w jednej z :emigracyjnych” dzielnic Paryża. Nauczyciel (autentyczny, Francois to jego prawdziwe imię) jest lubiany przez uczniów, ale na szczęście nie typem znanym z wielu amerykańskich produkcji. Próbuje on wyegzekwować jakieś zasady współżycia w tym wrzącym tyglu etnicznym. W zasadzie nie opuszczamy przez cały czas klasy (prawdziwi uczniowie i miejsce fabuły), jesteśmy świadkami dyskusji na wszystkie tematy (nauczyciel jest też wychowawcą tej klasy), od kolonializmu, przez próbę rozbioru takich słów jak „intuicja” czy „poświęcenie”, po próby zmierzenia się uczniów własną seksualnością. Z tego wyłania się wniosek – wszyscy poszukujemy własnej tożsamości, próbujemy odnaleźć się w świecie obcych reguł. I nie ma znaczenia skąd pochodzimy. Od czasu do czasu przenosimy się do pokoju nauczycielskiego, mamy okazję przyjrzeć się galerii nauczycieli, podejrzeć obrady rady pedagogicznej (autentycznej) – zaskakuje nas fakt, że dla każdej klasy organizowane jest osobne zebranie z reprezentatami uczniów. Przyglądamy się ich relacjom z nauczycielami, uczniowie są często złośliwi, ordynarni, nie przebieraja w słowach – nauczyciel jednak radzi sobie, chociaż czasami puszczają mu nerwy. To film nie tylko dla uczniów, ale dla nauczycieli (świetna dyskusja o jednym z uczniów podczas rady i zaskakująca reakcja nauczyciela - wychowawcy). Nie ma tu akcji w typowym znaczeniu, to film – rozmowa, dyskusja, polemika. Przykuwa uwagę ostrą wymianą słów, chociaż czasami może nużyć. Cóż, może ogladamy za wiele filmów o amerykańskich szkołach. Film Cantata pozwolił nam spojrzeć z innej strony na naszą szkołę, ale też uświadomił nam, że mamy takie same problemy jak młodzież w innych krajach.

Jesteś tutaj: Home Klasa I THb w kinie Awangarda